Защо не наричаме "мигрантите" просто хора?

Getty Images/Guliver
share

Какво общо има между управителя на "Банк ъв Ингланд" Марк Карни, бившия играч по крикет на Англия Кевин Питърсен, съпругата на британския политик Найджъл Фараж - Кирстен, новия нападател на английския футболен отбор "Челси" - Педро, и британския колоездач сър Брадли Уигинс? Всички те са мигранти, или ако предпочитате - имигранти, пише британският в. "Гардиън", предаде БТА.

След като са се преместили във Великобритания в името на професионалното си развитие, някои от тях вероятно може да бъдат определени като "икономически мигранти". Само че политиците и медиите са запазили това понятие, за да описват с него единствено хора, които - за разлика от банкерите или спортните звезди - не им харесват: хора, които, както се изрази британският външен министър, "мародерстват" из Европа.

В същото време хората от Великобритания, които се преместват в чужбина, за да преследват своята кариера или финансови интереси, са наричани "експатриати" (експатриатът е човек, който временно или постоянно пребивава в различна от родната си страна - бел.прев.), но в никакъв случай емигранти или мигранти, посочва вестникът.

В статията се отбелязва, че понятието "мигрант" е придобило доста отрицателен смисъл, след като години наред с него се е злоупотребявало от хора, опитващи се да лишат бежанците от тяхната човешка същност.

"Те са хора - мъже, жени и деца, бащи и майки, учители и инженери, точно като нас - с тази разлика, че идват от Сирия, Еритрея, Афганистан и други места. Защо просто не ги наричаме "хора", а после да изреждаме всякаква друга информация, която знаем, че е свързана с темата?", казва журналист, цитиран в коментарния материал.

Говорейки конкретно за положението във Великобритания, авторът изтъква, че езикът на дебатите, които се водят в страната по въпроса за миграцията, се е изродил също толкова, колкото повечето от привежданите аргументи, при което се е стигнало дотам, че самата дума "мигранти" е вече отровна и се използва, за да се плашат хората, като се създава представата за "гъмжило" (по думите на министър-председателя Дейвид Камерън), струпващо се на британската граница и заплашващо начина на живот на британците.

Водещи новини

Още новини