НАТО обновява ядрената си стратегия заради Русия

share

Темата за сериозните промени в плановете и стратегиите на НАТО, наложени от изострянето на отношенията с Русия, остава в центъра на вниманието на британските вестници.

"Дейли телеграф" днес съобщава, че съюзниците в Алианса ще преразглеждат и своята готовност за ядрено противостояние с Москва в отговор на обявеното от президента Владимир Путин решение да увеличи руския ядрен арсенал. Вестникът е научил, че военните министри на страните членки са решили да актуализират анализа си на руската ядрена доктрина и за целта ще се свика специално заседание на познатата от годините на Студената война Група за ядрено планиране на НАТО, създадена за да координира отбранителните планове срещу тогавашния СССР.

Западните военни били притеснени от това, че "не разбират значението на засилващата се агресивна реторика на Кремъл". Руската анексия на Крим и нейните планове за трансформиране на въоръжените й сили са наложили НАТО също да променя плановете си. Натовските анализатори се опасяват, че "не са наясно на какъв етап при въоръжен сблъсък Русия би прибягнала до ядрени оръжия, или как Путин би дал сигнал за тяхното неизбежно използване". Налице са сериозни рискове "невинни" действия на НАТО да бъдат погрешно изтълкувани от един параноичен Кремъл, отбелязва "Дейли телегаф". Вестникът цитира изказване на британския министър на отбраната Майкъл Фалън: "Езикът на ядрените послания на Русия е неясен и затова е важно да се научим по-добре да разбираме последствията му за алианса".

Съобщава се, че заради засилващата се конфронтация е решено в щаб-квартирата на НАТО в Брюксел да бъде създаден специален отдел за контрапропаганда, за който Великобритания е обещала да отпусне около 1 млн. евро. Той ще разполага с малък екип, който ще използва традиционните и социалните медии, за да разбива митовете и лъжите, разпространявани от проруските електронни медии в европейските страни. Вестникът цитира и американския посланик в НАТО Дъглас Лют, че САЩ и НАТО започват нов анализ на руската реторика и дали наистина Москва разполага нови ядрени заряди. Някои служители в НАТО смятали, че алиансът дори трябва да отиде още по-далече и да поднови пълноценни ядрени учения в подготовка за отблъскване на ядрено нападение.

"Дейли телеграф" припомня изявлението на Путин миналата седмица, че през тази година Русия ще разположи нови 40 междуконтинентални ядрени балистични ракети. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг нарече това намерение "опасно дрънкане на оръжие".

На същата тема се спира и "Гардиън", като обобщава, че НАТО се готви да преразгледа ядрената си стратегия в отговор на растящото напрежение в отношенията с Русия заради Украйна. Вестникът цитира източници от Алианса. Изразявайки загриженост от изявленията на Путин за разполагането на 40 нови междуконтинентални балистични ракети, натовски служители били озадачени от руската ядрена реторика и от това доколко ядрени оръжия се използват от Москва във военни учения.

Въпросът щял да бъде дискутиран и в кулоарите на провеждащата се в момента в Брюксел среща на министрите на отбраната на Пакта. САЩ дори желаели темата да бъде сложена и на масата на пленарните дискусии на министрите. Затова трябвало да се събере и Групата за ядрено планиране и за целта да се свиква предсрочно нейно заседание тази година. На него следвало да се обсъди обновяването на ядрената доктрина на НАТО.

Сред потенциалните теми за дискусия е по-значителна роля на ядрените оръжия в натовските военни учения, които в момента имат главно конвенционален характер. Трябва да се дискутира и как по-добре да се тълкуват руските предупреждения за ядрени оръжия: дали да се вземат насериозно или просто като блъф. След като припомня благоприятната тенденция за съкращаване на ядрените арсенали в годините след Студената война, "Гардиън" посочва, че засега в централата на НАТО не се говори за завръщане към времената на ядрената надпревара и към доктрината за взаимно гарантирано ядрено унищожение - т.нар. "равновесие на ужаса". САЩ специално са изключили връщането на крилати ядрени ракети в Европа, подчертава вестникът.

В натовските военни и дипломатически кръгове обаче нарастват опасенията, че сегашната ядрена доктрина на алианса отразява мислене отпреди 10 г., когато Русия беше разглеждана като потенциален партньор. Те твърдят, че тази стратегия спешно се нуждае от обновяване. "Гардиън" също цитира американския посланик в НАТО Дъглас Лют, който заяви пред журналисти в Брюксел във вторник: "В момента тече цялостно преразглеждане във Вашингтон, а паралелно и тук, в НАТО, на всички възможни последствия от руското говорене за ядрените оръжия, на руската доктрина и на нейните изявления, на нейната реторика, на това, което реално виждаме на терен като развитие и като разполагане". В НАТО, добави Лют, още не сме стигнали до заключения или решения за това какви
действия се налага да вземем в отговор.

Вестникът цитира и друг натовски служител, според когото "този вид ядрена заплаха е нещо доста изненадващо за нас, много негативно, и нещо, което смятаме,че трябва да бъде избягвано. Но ние внимателно го наблюдаваме като част от цялостното следене на поведението на руските действия в Европа и как ние, в НАТО, за съжаление, се налага да реагираме".

Водещи новини

Още новини