Руски вестник: НАТО търси отговор на хибридната война

gettyimages
share

В отговор на "руската заплаха" НАТО се кани двойно да увеличи своите сили за бързо реагиране, да формира нови щабове и да осигури повече пълномощия на военното командване, пише руският в. "РБК дейли" в коментар за предстоящата среща на министрите на отбраната от Алианса.

С тези проекторешения пактът търси отговор на хибридната война, водена от Русия в Украйна - балтийските страни и Полша настояват, че събитията от Донбас може да се повторят и на тяхна територия. Това е слабо вероятно, но с действията си Москва обезсмисли опитите за възражения и принуждава НАТО да взема ответни мерки, коментира руският военен експерт Александър Голц. Създаваните нови натовски сили няма да работят, също както не работеха и предишните, защото европейските армии са недееспособни, убеден е колегата му Александър Храмчихин. Тази недееспособност според него се дължи на недостатъчно финансиране и психологическо нежелание сред европейците да се готвят за война, пише вестникът.

Пентагонът потвърди, че планира милитаризация на Източна Европа, където НАТО ще разположи тежки въоръжения, обобщава "Независимая газета" изявления на военния министър на САЩ Аштън Картър. Вчера той заяви в Берлин, че Алиансът е готов за продължително противопоставяне с Русия. Според експерти, федерацията може да издържи такъв конфронтационен курс, ако обаче НАТО не го поддържа твърде дълго, посочва изданието.

Москва днес е на кръстопът и се налага да подбере адекватен отговор, пише вестникът. Международният форум в Санкт Петербург показа тези дни, че "политиците и икономистите не се тревожат особено заради кризисните явления в Русия; от друга страна, сериозни опасения буди фактът, че почти половината бюджет отива за отбраната", заявява пред всекидневника политологът Дмитрий Данилов. Тази ситуация не е изгодна за Русия. В краткосрочна перспектива засилването на военния комплекс може да стимулира икономиката, но в дългосрочна пак ще я вкара в кризисна безизходица, добавя той.

"Ако Западът тръгне да увеличава военната помощ за Украйна и да разполага оръжия в балтийските страни, има риск от политика на възпиране да минем към политика на активна конфронтация", казва Данилов. "Днешното положение е гранично и трябва да решим дали да минем към мобилизационна икономика", смята руският експерт.

В публични изявления ръководството на НАТО обяснява мащабните си операции в Европа с "реална заплаха от страна на Москва". Малцина са обаче високопоставените генерали от Алианса, които вярват в тази версия, пише "Росийская газета". Московският официоз подкрепя мнението на Едуард Лукас от Центъра за анализи на европейската политика във Вашингтон, изразено пред "Уолстрийт джърнъл". Според аналитика, САЩ вземат мерки срещу евентуална принудителна смяна на режима в коя да е покровителствана от тях европейска страна. Това би поставило под въпрос гаранциите за сигурност, давани от Вашингтон на неговите съюзници, обяснява изданието.

Водещи новини

Още новини