В Източна Европа, Русия и Китай харчат повече пари за оръжие

gettyimages
share

Военните разходи през 2014 г. са нараснали в Китай и Русия, както и в Източна Европа поради украинската криза, сочи годишният доклад на Шведския институт за изследване на мира (СИПРИ), съобщи АФП.

САЩ продължават да са страната с най-големи разходи за отбрана, макар че през 2014 г. те са се свили с 6,5 процента, до 610 милиарда долара. Военните разходи на САЩ все още са с 45 процента по-големи от равнището им отпреди 11 септември 2001 година.

Руските военни разходи са нараснали с 8,1 процента през миналата година, в рамките на модернизацията на въоръжените сили. В бюджета за 2015 г. е предвидено увеличение на разходите с 15 процента, но цифрата може да се окаже по-малко поради икономическата конюнктура.

Украинският конфликт накара много страни от Централна Европа, балтийските и северните държави да преразгледат политиката си в областта на отбраната. "Кризата в Украйна дълбоко промени обстановката в областта на сигурността в Европа, но досега това отражението върху военните разходи се проявяваше най-вече в граничещите с Русия страни", обясни в комюнике експертът от СИПРИ Сам Перло-Фрийман.

В Украйна военните разходи са скочили с 23 процента през 2014 г., до 4 милиарда долара и се очаква да се удвоят тази година. Полша е увеличила бюджета си за отбрана с 13 процента през 2014 година. Варшава предвижда увеличаване с 38 процента тази година и ще надхвърли целта от 2 процента от брутния вътрешен продукт, фиксиран от НАТО.

В света като цяло военните разходи бележат спад за трета поредна година, с 0,4 процента годишно, достигайки 1 776 милиарда долара, посочва СИПРИ в доклада си.

Водещи новини

Още новини