Г-7 загърбва Русия

gettyimages
share

Западните страни и Япония прекратиха 16-годишното си сътрудничество с Русия в Групата на осемте най-развити индустриални държави в отговор на анексирането на Крим и заплашиха със санкции при всеки руски военен ход в региона, пише британският в. "Гардиън".

Този ход, който е ясно и преднамерено отклонение от постсъветското статукво, цели да подчертае изолацията на Русия. Лидерите на САЩ, Великобритания, Франция, Германия, Италия, Канада и Япония се срещнаха в Хага във формат Г-7 за пръв път, откакто Русия бе включена в групата през 1998 г., за да се подпечата сътрудничеството между Изтока и Запада и да бъде погребана Студената война, посочва "Гардиън". Русия бе отстранена вчера вечерта от клуба на богатите страни в момент, когато президентът Барак Обама обеща да накара Кремъл "да плати по-висока цена", ако конфронтацията за Украйна ескалира, пише в. "Телеграф". Въпреки това Групата на седемте "не залости" достъпа на Русия до голямата маса на световната политика за постоянно и остави вратичка за повторно допускане, ако Москва се съгласи да се придържа към международните правила.

Развитите индустриални държави се опасяват, че Владимир Путин може да отиде отвъд Крим и да нахлуе в Източна Украйна. Настоящите дипломатически усилия целят да откажат Русия от предприемане на такава стъпка, отбелязва "Дейли телеграф". Някои критици на правителството на Обама казаха, че отстраняването на Русия показва липса на решителност сред съюзниците да предприемат по-твърди стъпки, пише американският в. "Ню Йорк таймс". Определено обаче има увеличаване на решителността на Запада в сравнение с първите дни от Кримската криза, когато Германия и някои други съюзници казаха, че е прибързано да се мисли за изключване на Русия от клуба на индустриалните демокрации. Обявявайки, че ще бойкотират срещата на Г-8 в Сочи, седемте страни заявиха, че вместо това ще се съберат във формат Г-7 през юни в Брюксел. "Ние ще прекратим участието си в Г-8, докато Русия не смени курса", заявиха седемте като едва доловим призив към руските лидери извън кръга на Путин да окажат влияние за промяна в посоката, пише "Ню Йорк таймс".

Включително между седемте най-влиятелни страни в света няма консенсус за това удачно ли е да се наложат по-тежки санкции, пише испанският в. "Мундо". Съединените щати са благоразположени, но европейските държави се боят, че евентуални санкции с икономически характер може да сложат край на всички опции за диалог, а и да навредят на Европа, която все още е в процес на възстановяване, пише изданието.

Водещи новини

Още новини