Възможно е нивото на океаните да се покачва с 2,3 метра за всеки 1 градус по Целзий глобално затопляне. Това ниво може да остане високо в продължение на столетия, предупредиха германски учени, цитирани от агенция Reuters.
Проучването бе проведено от екипа на Андерс Леверман от Потсдамския институт за изследване на въздействието върху климата, пише inews.bg.
Това е първото подобно проучване, което анализира данни от историята на климата и ги съчетава с компютърни симулации от дългосрочното въздействие на фактори, водещи до повишаването на нивото на океаните, като топенето на планинските ледници и на ледените покривки в Гренландия и Антарктика, съобщава БТА.
Учените посочват глобалното затопляне като виновник за топенето на ледовете. Екип специалисти от ООН от Междуправителствената група за климатични промени застъпва мнението, че парниковите газове, образувани от изгарянето на фосилните горива, повишават глобалните температури на планетата.
По-малка група специалисти застъпва друга теза и отрича човешката намеса в глобалното затопляне. Според учените то се дължи на естествени флуктуации в климата.
"Ние сме сигурни в прогнозите си, които са здраво стъпили върху комбинацията от физични явления и използвани данни", заяви Леверман.
Нивото на океаните се е повишило със 17 сантиметра през последното столетие. В наши дни то се увеличава с над 3 милиметра всяка година. Една трета от сегашното повишение се дължи на топенето на ледовете в Антарктика и Гренландия.
Над 200 правителства се съгласиха да намалят глобалното затопляне до 2 градуса по Целзий над прединдустриалните времена до края на 2015 година. Средното глобално покачване на температурата се е повишило с 0,8 градуса от времената на промишлената революция в света.
Според учените в периода 2016-2035 година температурите ще са с 0,4–1 градус по Целзий по-високи, отколкото в двете десетилетия, предшестващи 2005 година.
Някои научни прогнози предвиждат 2-метрово покачване на Световния океан до 2100 година, което ще остави под водата големи участъци крайбрежна суша от Бангладеш до Флорида.