Градовете променят климата на хиляди километри

share

Топлината, отделяна от големите градове, променя на локално ниво въздушните течения и може да повлияе на температурата в региони, разположени на хиляди километри разстояние, изненадващо установи американско изследване, цитирано от световните агенции.

Проучването е дело на учени от Калифорнийския университет в Сан Диего и на колегите им университета във Флорида, в сътрудничество с Националния център за атмосферни изследвания на САЩ. То е на път да разгадае една климатична енигма - защо в някои региони от Северното полукълбо се наблюдават по-топли зими от тези на компютърните климатични прогнози.

Мегаполисите освобождават големи количества топлина чрез транспортната си инфраструктура, чрез сградите и отоплението им, допълва БТА. Американските изследователи използваха компютърни модели за изучаването на тази "изгубена" топлина, която не въздейства само върху жителите на дадения град.

Отделяната топлина се присъединява към струйните въздушни течения и увеличава техния поток. Тези течения пренасят топлината в много отдалечени региони, където могат да повишат температурите с 1 градус по Целзий. Използваните модели свидетелстват за затопляне през зимата в обширни региони в северната част на Канада, на Аляска и на Северен Китай.

В Европа при промяната на атмосферните течения се наблюдава обратен ефект, като локално се изстудяват някои региони през есента. Но мегаполисите не влияят съществено върху глобалното затопляне, като средно то е оценено на 0,01 градуса по Целзий, пише агенцията.

Водещи новини

Още новини