Монарх, канцлер, първа дама, първа приятелка, първа жена президент, бивша съпруга, холивудска кинодива, бързоразвиваща се кинодива, писателка, пънкарка, топлес активистка, опозиционна лидерка, тийнейджърка, милиардерка, технологично мамче, злощастна първескиня - това са жените, които според френския в. "Фигаро" оставиха своя отпечатък върху изминалата 2012 г.
Монархът е британската кралица Елизабет Втора, която тази година бляскаво отбеляза 60-годишнина от възкачването си на престола и която почти в края на годината разбра, че ще става прабаба на пряк наследник на британската корона, бъдещото бебе на принц Уилям и Кейт Мидълтън.
Канцлерът е естествено Ангела Меркел. Въпреки че мнозина в Европа я мразят заради политиката й на икономии, в Германия тя очевидно се радва на голяма подкрепа, защото в началото на този месец беше избрана за нов лидерски мандат на управляващата партия Християндемократически съюз с 97,94 процента от гласовете на избирателите. Това е най-сериозното й постижение, откакто Меркел ръководи тази политическа сила и е индикация, че тя ще спечели нов канцлерски мандат на изборите догодина. Не случайно в Германия мнозина наричат Меркел мути /мамо на немски/.
Първата дама е Мишел Обама, която в навечерието на американските президентски избори беше с по-висок рейтинг отколкото Барак Обама, борещ се за втори мандат. Именно активното участие на Мишел Обама в кампанията се смята за една от причините за успеха на Барак Обама. Мишел Обама не се поколеба за целите на тази кампания да изпълнява какви ли не чудеса по време на телевизионни емисии, в които гостуваше, като въртене на обръч или правенето на лицеви опори.
Първата приятелка е спътницата в живота на новия френски президент Франсоа Оланд - Валери Трирвильор. Тя си спечели скандална слава с туит в подкрепа на политически противник на бившата спътница в живота на Оланд - Сеголен Роаял, както и със съдебните си спорове с няколко лъскави френски списания заради нейни ваканционни снимки по бански и с издателски къщи заради нейни скандални биографични книги. Неотдавна Валери призна обаче, че й е трудно да следва ритъма на президентския начин на живот и че за нея президентството на половинката й е било като скок с парашут.
Първата жена президент е южнокорейката Пак Гън-хе, която преди броени дни спечели президентските избори в Южна Корея.Слабичката и елегантна Пак е отраснала в президентския дворец в Сеул по време на 18-годишното управление на баща й Пак Чон-хи, който идва на власт през 1961 г. с военен преврат. Левицата в родината й обаче не може да се примири с победата й, защото я смята за дъщеря на жесток диктатор.Това вещае трудно бъдеще за първата жена президент на Сеул.
Бившата съпруга е Нкосазана Дламини-Зума, бивша жена на президента на Южна Африка Джейкъб Зума. През юли тя стана първата жена начело на Комисията на Африканския съюз. Преди това в родината си тя беше министър за здравеопазването и на външните работи. По професия е педиатър и се зарече на новия пост да работи за обединението на френско и англоговорящите африкански народи.
Холивудската кинодива е Мерил Стрийп, която тази година грабна трета награда Оскар за най-добра женска роля за превъплъщението й в персонажа на желязната лейди Маргарет Тачър в биографична лента за нея. Стрийп има зад гърба си десетки номинации за престижното отличие и когато получаваше Оскар-а се пошегува, че американците ще си кажат "Пак ли тя спечели".
Бързо развиващата се кинодива е Кирстен Стюарт, прочула се с участието в сагата Здрач. Само на 22 години тя се озова на върха
на класацията на сп. "Форбс" за най-високоплатена актриса и детронира Анджелина Джоли. Това богатство най-вероятно я утеши по време на медийното й линчуване заради връзка с женен режисьор, за която тя си призна открито.
Писателката е британската майка Ерика Леонард или Е. Л. Джеймс, която си спечели световна слава с еротичните си романи от серията Петдесетте нюанса. Само от първия том от цикъл - "Петдесет нюанса на сивото" - вече са продадени 65 милиона екземпляра.
Пънкарката е Надежда Толоконникова, която се превърна в лицето на руската пънк банда Пуси райът, обвинена в хулиганска проява и насаждане на омраза на религиозна основа заради пънк молитвата си срещу Владимир Путин в московския храм Христос Спасител през февруари. Надежда и нейната колежка Мария Альохина получиха 2 години затвор в трудова колония и вече излежават присъдите си. Колежката им Екатерина Самуцевич се отърва с условна присъда. Но когато хората говорят за Пуси райът, в съзнанието им изниква именно лицето на Надежда, дипломираната философка и млада майка на 4-годишна дъщеря.
Топлес активистката е Инна Шевченко, член на украинската група Фемен, известна с разголените си протести из различни точки на планетата. През август тя разряза демонстративно руски православен кръст в знак на подкрепа за пънкарките от Пуси райът и беше заплашена със съдебно преследване в родината си. Това я принуди да избяга във Франция, където основа тренировъчен лагер за нови Фемен активистки.
Опозиционната лидерка е Аун Сан Су Чжи, която през април влезе в парламента на Мианма след години на затвор и домашен
арест. За първи път от две десетилетия Аун Сан направи и международна обиколка и през юни получи в Осло Нобеловата си награда за мир, присъдена й още през 1991 г.
Тийнейджърката е 15-годишната пакистанка Маляля Юсуфсай, която защитаваше правото на пакистанските момичета да ходят на училище и беше наказана от талибаните с атентат, при който едва оцеля. Сега тя се лекува във Великобритания, ще има доживотна
охрана, а по едно време дори се говореше, че тя е номинирана за Нобеловата награда за мир.
Милиардерката е Джина Райнхарт, австралийската наследничка на мини, чрез които натрупа богатство от 24 милиарда евро. Това не я прави алтруистка и през септември тя прецени, че австралийските миньори получават прекалено високи заплати и нае африкански миньори, които да й работят за по 2 евро на ден.
Технологичното мамче е шефката на Яху Мариса Майър, която беше открадната от Гугъл. Благодарение на нея акциите на Яху скочиха, а точно в началото на директорската си кариера Майър роди и първото си дете. Последва светкавично майчинство, тя отсъства от за много кратко време и после се върна обратно на работа, което породи критики по неин адрес.
Злощастната първескиня е Савита Халапанавар, 31-годишна жителка на Ирландия. В края на октомври тази зъболекарка отиде в болницата на Голуей със съмнения за начало на аборт в 17-ата седмица от бременността. Но в съответствие с ирланската конституция медицинският екип й отказа прекратяване на бременността с мотива, че ударите на сърцето на плода все още можели да се доловят. След два дни на агония младата жена почина в резултат на сепсис. Тази трагична гибел породи множество демонстрации и накара Ирландия да преосмисли законодателството си в областта на абортите и да се реши на стъпката да разрешава прекратяването на бременността в случай на опасност за живота на майката.
Спортистката е американската ски шампионка Линдзи Вон. След като спечели за четвърти път Кристалния глобус за постиженията си, тя отправи необичайно предизвикателство, като предложи да се състезава наравно с мъжете в смесени дисциплини. Международната ски федерация отхвърли това нейно искане, но офертата й все още е в сила.