Тунис призова европейските страни да увеличат финансовата помощ за справяне с бежанската криза

Getty images (архив)
share

Министър-председателят на Тунис Ахмед Хашани (на снимката) призова европейските страни да увеличат финансовата помощ за неговата и за други страни, за да се справят с потока от мигранти от страните, южно от пустинята Сахара, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1761

Тунис се сблъска с редица протести на местни жители и бе изправен пред допълнителни финансови разходи заради мигрантите, пристигащи от други страни с надеждата да продължат към Европа по море, рискувайки да предприемат опасни пътувания с лодки.

В южните тунизийски градове като Ел Амра и Джебиниана се намират хиляди мигранти, много от които бягат от бедността и конфликтите в Африка и Близкия изток с надеждата за по-добър живот в Европа.

"На страни като Тунис трябва да се оказва по-голяма помощ. Предоставяната помощ е недостатъчна за справяне с проблема", заяви Хашани на конференция за миграцията в либийската столица Триполи, като допълни, че Тунис е страна жертва и изчерпва публичните си финанси в усилията си да се справи с миграционната криза, което е допълнително бреме за правителството, което вече бе изправено пред други проблеми.

"Има градове, които са препълнени с мигранти и нямат възможност да приемат повече", каза той, визирайки Ел Амра и Джебиниана.

През март Европейският съюз отпусна 160 милиона евро за Тунис като бюджетна подкрепа за финансова и икономическа стабилност, като част от споразумение, насочено към борбата с незаконната миграция.

"От 10 или 50 години се харчат пари за този проблем, но той не е решен", заяви на конференцията либийският министър-председател Абдул Хамид ад Дбейба. "Тези пари трябва да се изразходват в страните на произход, а не в лагери за задържане, независимо дали в Либия или в Европа", добави той.

Към януари 2024 г. в Либия има повече от 706 000 бежанци, съобщи през май Международна организация по миграция (МОМ). Министърът на вътрешните работи на Либия Емад Трабулси обаче заяви, че Либия е приела 2,5 милиона бежанци.

Министър-председателката на Италия Джорджа Мелони заяви по време на конференцията, че ситуацията не може да бъде решена без справяне с проблема в страните на произход.

По-строги правила за борба с трафика на хора в ЕС

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1761

Водещи новини

Още новини