Риши Сунак: Нищо няма да спре депортирането на мигранти в Руанда

Getty images (архив)
share

Британският премиер Риши Сунак заяви, че нищо няма да го спре от депортирането на нелегални мигранти в Руанда, след като парламентът прие закон, целящ да разубеди мигрантите, възнамеряващи да пътуват с малки лодки до Великобритания, предаде Ройтерс.

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1595

Часове след приемането на законопроекта, френските спешни служби съобщиха, че са спасили 47 мигранти при опит да прекосят Ламанша, като пет души, включително 7-годишно момиче, са загинали.

Френските власти съобщиха, че други 50 души са решили да останат на лодката и са продължили по пътя към бреговете на Великобритания. На борда е имало общо 112 души.

Петима мигранти загинаха при опит да пресекат Ламанша

През последните години десетки хиляди мигранти, бягащи от войните и бедността в Африка, Близкия изток и Азия, са стигнали до бреговете на Великобритания през Ламанша. Прекосяването на протока е организирано от групировки за контрабанда на хора.

След като законопроектът влезе в сила, най-вероятно през следващата седмица, правителството на Обединеното кралство ще може свободно да задържа хора, търсещи закрила. Ройтерс, цитирана от БТА, посочи, че решението ще бъде оспорено пред съда от благотворителни организации, активисти и профсъюзи, които твърдят, че Руанда не е безопасна дестинация.

Спирането на бежанския поток е приоритет за правителството в Лондон, но критици на плана твърдят, че депортирането на хора към Руанда, вместо да останат във Великобритания, е нехуманно решение. Те обръщат внимание на нарушенията на човешките права в Руанда и възможността депортирани бежанци да бъдат измъчвани при завръщането си.

Съветът на Европа остро критикува политиката на Великобритания към бежанците от Руанда.

Риши Сунак: Първият самолет с мигранти за Руанда ще излети след 10 до 12 седмици

„Правителството на Великобритания трябва да се въздържа от преместването на хора съгласно политиката, свързана с Руанда и да отмени практическото нарушаване на независимостта на съда“, каза комисарят по правата на човека на Съвета на Европа Майкъл О'Флахърти. Той добави, че законът повдига въпроси, свързани с човешките права на търсещите убежище и цялостното върховенство на закона.

 

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1595

Водещи новини

Още новини