Силен звук от стрелба отекна в габонската столица Либревил тази сутрин, след като висши офицери се явиха по националната телевизия и обявиха, че взимат властта, съобщи репортер на Ройтерс от мястото на събитието.
Групата военни се появиха в ефира на телевизия „Габон 24“ и казаха, че представляват целия личен състав на силите за сигурност и армията в централноафриканската страна. Те съобщиха, че се анулират резултатите от президентските избори и че всички държавни институции се разпускат. Границите се затварят до второ нареждане.
Засега няма коментар от правителството на Габон, страна член на организацията на държавите износителки на петрол ОПЕК.
„В името на габонския народ решихме да защитим мира, като сложим край на сегашния режим“, казаха офицерите, цитирани от агенциите. „Потвърждаваме ангажимента си да спазваме задълженията на Габон към националната и международната общност", пише БТА.
Военните прочетоха изявлението си, след като по-рано местната централна избирателна комисия обяви, че президентът Али Бонго получава трети мандат.
По данни на комисията държавният глава печели вота с 64,27 процента от гласовете, но обявяването на резултатите се забави, а опозицията обяви, че изборите са били манипулирани.
Според председателя на ЦИК Стефан Бонда основният съперник на Бонго Албер Ондо Оса остава на второ място с 30,77 на сто от вота. Екипът на Бонго отхвърли твърденията на Ондо Оса за изборни нередности.
Напрежението в Габон се покачва поради страхове, че може да избухнат вълнения след гласуването в събота, когато едновременно бяха произведени президентски и парламентарни избори, в резултат на които семейство Бонго затвърди хватката си върху властта, която е в негови ръце от 56 години. Опозицията в богатата на петрол, но изключително бедна централноафриканска страна, настоява за промяна.
Липсата на международни наблюдатели, спирането на чуждестранни телевизии и решението на властите да прекъснат достъпа до интернет и да въведат полицейски час в цялата страна след изборите породиха опасения във връзка с прозрачността на изборния процес.
Откакто през 1990 г. Габон се върна към многопартийната демокрация, няма случай, в който избори да не са завършвали с насилие. При сблъсъци след гласуването през 2016 г. между правителствените сили за сигурност и протестиращи по официални данни загинаха четирима души. Според опозицията истинският брой е много по-голям.
В очакване на избухване на ново насилие и след тези избори много жители на столицата Либревил заминаха при свои близки в други части на страната или изобщо напуснаха Габон. Други се запасяваха с храна и повишиха мерките за сигурност в домовете си, отбелязва Асошиейтед прес.