Египетското правителство е поискало 500 милиона долара заем от Световната банка за закупуване на пшеница на фона на отрицателните последици върху международните пазари от войната на Русия в Украйна, пише в. “Ал монитор”, цитиран от БТА.
Северноафриканската страна кандидатства за финансиране по Извънредната програма за продоволствена сигурност и подкрепа за устойчивост (Emergency Food Security and Resilience Support Program).
“Непосредственото въздействие на войната в Украйна върху продоволствената сигурност е особено отчетливо в държавите, които са силно зависими от вноса на украинско и руско зърно. Войната в Украйна причинява значителен шок за Египет, който е най-големият вносител на пшеница в света,” се посочва в документ на Световната банка за програмата.
Вносната пшеница покрива почти 62 процента от нуждите на северноафриканската страна, като от нея близо 85 процента идваха от Русия и Украйна. Повишаването на цената на стратегическата култура на световните пазари увеличава разходите за вноса й. Целта на програмата е да осигури краткосрочни доставки на пшеница, които да гарантират достъпа до хляб за най-уязвимите домакинства и да засили устойчивостта на Египет към продоволствени кризи.
Преподавателят по икономика в Града на културата и науката в Кайро Али ал Идриси заявява за “Ал монитор”, че в момента в Египет се събира местната реколта и проблеми с необходимите количества зърно за настоящата година няма. По думите му правителството кандидатства за заема, за да има възможност да закупи пшеница, избягвайки несигурност в бъдеще и промени в цените, каквито имаше неотдавна.
Египет получава подкрепа по отношение на продоволствената си сигурност от Европейския съюз. Блокът предоставя 75 милиона евро за увеличаване на капацитета за съхранение на пшеница и 25 милиона евро за подпомагане на малки и средни земеделски стопанства, посочи в интервю за в. “Ал Ахрам” комисарят по въпросите на съседството и разширяването Оливер Вархеи при посещението си в Кайро.