Ваксина с висока ефикасност срещу смъртоносния вирус ебола вече е факт. Още клинични тестове са необходими и ще трябват месеци, за да се произведат достатъчни количества за имунизирането на хората в риск, но опитите до този момент показват 100% успех в предпазването от вируса. Това съобщава Световната здравна организация, цитирана от американската телевизия Си Ен Ен.
Пробите с ваксината VSV-EBOV, която се поставя еднократно, започнаха през март в една от трите страни в Западна Африка, които миналата година бяха епицентър на заразата - Гвинея.
До момента ваксината се прилагаше в малък мащаб върху хора, които са имали пряк контакт със заразени. Сега обаче СЗО заедно с партньорите си в Африка взима решението да разшири обхвата на имунизацията, за да предпази и от следващи евентуални бумове. Ще са необходими обаче семици или дори няколко месеца, за да се създаде достатъчно количество от веществото.
Опитите и проучванията на здравната организация се движат на принципа на концентричните кръгове, който е бил използван и за изличаването на едрата шарка през 70-те години. Приоритетно ваксината се поставя на близките и хората, които са били в досег с болни, което създава плътна преграда около заразоносителите и спира вируса вътре в кръга.
За четири месеца общо над 4000 човека - роднини, съседи, колеги на заразени с ебола, както и над 1200 здравни служители и доброволци, са се включили по желание в тестовете на ваксината и са я изпробвали. За целите на статистиката, първоначално имунизацията се правила през различни периоди - при някои незабавно след контакта с болен, при други - няколко седмици по-късно. Тази практита обаче била прекратена и вече всички засегнати получават дозата веднага, за да се намали риска от развиване на болестта, поясняват от СЗО.
В опитите вече ще се включат и по-малките - 13-17-годишните, а може би и деца над 6 години, след като се потвърди безопасността на медикамента.
Кризата със смъртоносния вирус в Африка вече е овладяна, уверяват от СЗО. Жертвите достигнаха 11 хиляди в трите най-засегнати държави - Гвинея, Сиера Леоне и Либерия. Сега заболяемостта там е далеч под нивата в разгара на епидемията през миналата година, като е спаднала до общо седем случая за района през миналата седмица. Това е най-ниският брой на заболели за последната година, като в последните месеци средната седмична стойност е в порядъка на 20-30 нови случая, пише "Дневник".