"Ню Йорк таймс": САЩ са обмисляли кибервойна в Либия

gettyimages
share

Администрацията на Барак Обама е разглеждала сериозно възможността за кибератака срещу Либия малко преди началото през
март на водената от САЩ кампания на въздушни удари срещу страната. Целта на кибервойната била да изкара извън строя
противовъздушната отбрана на режима на Муамар Кадафи, която застрашавала авиацията на международната коалиция, пише "Ню Йорк таймс", като се позовава на пожелали анонимност служители на администрацията.

Обсъжданите технологии остават тайна, но целта би била да се проникне през защитата на компютърните мрежи на либийското правителство, за да се прекъснат военните комуникационни връзки и да се попречи на радарите за ранно предупреждаване да съберат
информация и да я предадат към ракетните установки, които да се целят в бойните самолети на НАТО. Служители на администрацията на Обама и дори някои военни обаче се обявили против заради опасения, че това може да е прецедент за други страни, особено Русия и Китай, да извършат подобни атаки. Те се усъмнили също, че атаката може да бъде подготвена в толкова кратък срок, и не могли да преценят дали президентът има правомощията да разреши подобно нападение, без да информира Конгреса. В крайна сметка американските служители се отказали от кибервойната и използвали изтребители, крилати ракети и безпилотни самолети, за да поразят противоракетната отбрана и радарите на либийския режим. Този дебат в тесен кръг съветници от американската администрация показва, че кибератаките са бъдещото на военните действия и въпросът пред САЩ е дали и кога да престъпят прага и да преминат към открита кибервойна, отбелязва "Ню Йорк таймс".

Изданието припомня за компютърния червей Стъкснет миналата година, който порази част от управлението на иранските центрофуги и забави производството на ядрено гориво. Макар да не стана ясно кой е източникът на разрушителния код, има улики, които предполагат, че вирусът е американско-израелски проект. Освен това Пентагонът и военни подизпълнители редовно отблъскват атаки срещу компютърните си мрежи, много от които от Китай и Русия, отбелязва "Ню Йорк таймс".

Водещи новини

Още новини