Най-трудната част в малийската операция едва сега започва, отбелязва британският в. "Гардиън"
За да се попречи на ислямистите да действат в обширния регион на Сахел и Северна Африка, трябва да има сътрудничество между четири регионални страни - Египет, Либия, Алжир и Тунис. Три от тях са обхванат от хаос. Регионът и без това не може да спре изтичането на оръжия от Либия за Мали. В Либия има над 1000 въоръжени групировки и страната е неуправляема, а какво остава да се намеси в битка отвъд границите си. Революциите в Тунис и Египет пък породиха дълбоки различия между бившите регионални партньори. В самото Мали армията предстои да си стъпи на краката. Това ще е голям проблем, защото по времето на напредъка на ислямистите от север към централната част на страната, 1600 военни, мнозина от които подготвени от офицери на Пентагона, захвърлиха униформите и дезертираха. Сега се налага да се запълнят овакантените места, посочва вестникът.
Френските сили трябва да започнат борба с ислямистите, окопали се в планинските масиви Адрар-Ифорас. В Мали вече има нигерийски и чадски военни, но все още има проблеми със създаването на панафриканска мисия, която да се намеси в конфликта. Бавно ще протече и обучението на малийската армия. Не е сигурно дали временните власти на Мали ще запазят стабилността си през идните месеци, нито пък дали ще бъдат изпълнени ангажиментите за политически диалог на властите с общностите в северната част на страната, по-специално туарегите. Засега не става ясно и каква е съдбата на френските заложници, които години наред са в ръцете на ислямисти в района на Сахел.
В четвъртък и петък Франсоа Оланд е в Брюксел, където ще се опита да припомни на старите членки на Европейския съюз, че френската операция в Мали трябва да придобие по-европейски облик, тоест ЕС да се включи в нея. Не е ясно дали държавният глава ще успее да убеди колегите си, посочва френският вестник Фигаро.