Близо 200 отпечатъка от стъпки на динозаври, датиращи отпреди 166 милиона години, са открити в кариера във Великобритания, съобщава БТА.
При разкопки в кариера край Оксфордшир екипи от университетите в Оксфорд и Бирмингам откриха пет обширни поредици от стъпки, оставени от динозаври. Най-дългата непрекъсната поредица от стъпки е с дължина над 150 метра, като четири от тях са направени от дългокраки растителноядни динозаври, наречени завроподи. Те най-вероятно са от цератозавър – дълъг до 18 метра братовчед на диплодока.
Петата поредица от стъпки е направена от деветметровия месояден мегалозавър, който е имал големи, трипръсти крака с нокти, уточняват от Бирмингамския университет.
В един от участъците на обекта следите на хищниците и тревопасните животни се пресичат, което поражда въпроси дали и как те са си взаимодействали.
Учените са повикани в кариерата, когато работникът Гари Джонсън усеща „необичайни удари“, докато копае глината с багер. Университетите в Оксфорд и Бирмингам сформират екип от над 100 души, който провежда едноседмични разкопки през юни 2024 г. В този период те разкриват около 200 отпечатъка, правят 20 000 снимки и изграждат подробни 3D модели на обекта.
Новите проучвания допълват откритията, направени в района през 1997 г., когато в кариера за варовик бяха разкрити над 40 следи, някои от които с дължина до 180 метра.
Експертите твърдят, че новите находки ще дадат ценни сведения за това как са се придвижвали динозаврите, какви скорости са достигали, колко големи са били и как са взаимодействали помежду си.