Луната е по-стара, отколкото се смяташе досега, сочи ново проучване

Pixabay
share

Луната е по-стара, отколкото се смяташе досега, с между 80 и 180 милиона години, сочи ново проучване, цитирано от ДПА, предаде БТА.

В изследване, публикувано в списание „Нейчър“, се казва, че скалните проби от повърхността на естествения спътник на Земята са били интерпретирани неправилно.

Трима изследователи от САЩ, Франция и Германия се аргументират, че Луната се е движела близо до Земята по много елиптична орбита. По това време силните приливни сили на Земята бързо нагряват Луната, което я кара да изхвърля големи количества магма от вътрешността си към повърхността. Според учените повечето скални проби от спътника отразяват охлаждането на тази магма, а не нейното формиране. 

Малко след формирането на Земята преди около 4,5 милиарда години, планетата се сблъсква с друго небесно тяло наречено Тея. Ударът изхвърля в космоса големи количества нажежени скали от кората и мантията на двете тела, като по този начин се образува Луната.

Частна мисия ще проправи пътя за завръщането на човечеството на Луната

Скалните проби, донесени на Земята от астронавтите по време на първите мисии на „Аполо“ и поредица от безпилотни мисии, показват, че повърхността на Луната се е охладила преди 4,35 милиарда години, което се приема за нейната възраст.

Изследователи също откриват кристали от минерал, наречен циркон в лунна скала. Те са по-стари, което поражда съмнения относно предполагаемата възраст на Луната.

Според учените Франсис Нимо, Торстен Клайн и Алесандро Морбидели, естественият спътник на Земята е на възраст между 4,43 и 4,53 милиарда години. Те отбелязват, че това обяснение се вписва по-добре в динамичните модели на образуване на планети в Слънчевата система.

Водещи новини

Още новини