ДНК анализ на останките им хвърля светлина върху миналото на неолитна група в пещерен погребален обект в Южна Франция, където в продължение на близо хилядолетие е отдавано предпочитание на мъжете, съобщава БТА.
Преди между 5600 и 4800 години телата са били спускани в пещера през павирана галерия, като някои са били поставяни върху легло от жълта пръст, за да се разложат. След това костите им са били поставяни по-навътре в помещението.
Разположена в южния край на планинската верига Севени, пещерата е един от най-старите известни колективни погребални обекти в Южна Франция.
Пещерата в близост до Коркон, департамент Гар, е открита през 1954 г. Разкопките на обекта започват двадесет години по-късно. Открити са хиляди кости от около 75 индивида, както и хиляди късчета керамика, украшения и дребни предмети.
Обектът все още крие загадката за значението на погребалните практики на една епоха, която не е оставила писмени следи в тази част на света.
Геномните изследвания, ръководени от екип от изследователи от университетите на Бордо и Монпелие, прецизират направените по-рано заключения от изучаването на костите.
Намерените останки са на хора от две различни културни епохи, обхващащи период от около 900 години, но несъмнено принадлежащи към една и съща група.
При първоначалните проучвания специалистите вече са имали известна представа за пола на индивидите, но авторите на настоящото изследване успяват да потвърдят, че на мястото са погребани много повече мъже, отколкото жени, обяснява ръководителката му Мелани Пруво.
Изследователите установяват и много семейни връзки между тези лица.
Проучването на генома на 37 индивида, чиито останки са полагани в пещерата в продължение на 900 години, разкрива, че трима от всеки четирима са били мъже. Установено е също, че те до голяма степен са принадлежали към линия, която се е предавала от баща на син.
В обекта се срещат останки и на жени, но те са значително по-малко. Намерени са и много малък брой детски кости. Това е наблюдавано и на други обекти, но на този етап остава необяснимо за учените.