Пълното слънчево затъмнение, което се очаква тази година, ще е на 8 април около обяд и ще може да бъде видяно в Съединените американски щати, Мексико и Канада. За да наблюдават явлението, учени от България ще пътуват до тези места.
Те не само ще наблюдават затъмнението, но ще видят и какво се случва по време на явлението в природата и реакциите на животните. Учените ще фотографират и самото затъмнение, след това ще обменят данни с учени от други страни и ще поместят информация в научни публикации. Групата учени, която се организира от астронома Ганчо Ганчев, ще наблюдава явлението от щата Тексас, предава БНР.
Тъй като ивицата на самото затъмнение е много тънка - тя е няколко десетки километра, за да се види пълната фаза, учените трябва да бъдат точно в тази ивица и в точния момент по часове, обяснява Ганчев за организацията на предстоящото пътуване на учените до Съединените американски щати. Тъй като Орбитата на Луната е леко под ъгъл около 5 градуса, в сравнение с равнината Земя, Слънце и Луна, затова няма слънчеви и лунни затъмнения всеки месец, обяснява още Ганчо Ганчев. Прави впечатление и друго, че тези събития се случват на по-далечни и екзотични места като в района на Южна Америка, Австралия и по-рядко в България.
В зависимост от слънчевия цикъл, който е 11 години, слънчевата корона е с различна форма и активност, като в момента е в слънчев максимум. Учените очакват още да има слънчеви петна и изригвания, които също да се видят по време на Затъмнението.
Тази година явлението ще се наблюдава около 4 и половина минути в националната му фаза, някъде в Мексико.
За да видят природното явление, от България ще пътуват 10 - 15 души от различни институции до САЩ, като да го наблюдават ще има също учени и от Мексико и Канада.