Уникални находки направиха в Плиска

share

Шест стъклени плочки от две части със златни инкрустации излязоха в Плиска. Находките са уникални за българската археология. Подобни плочки има единствено в древен Константинопол и Венеция.

Съкровището се появило пред екипа на д-р Андрей Аладжов около 10 ч днес сутринта. Ученият от Археологическия институт в София проучвал яма от някогашна дървена колона. "На дъното й излезе втора, по-мъничка яма със следи от дърво в нея - явно сандъче, в което бяха шестте плочки", обясни Аладжов. Находките представляват кръгли стъклени плочки с диаметър около 2 см и дебелина половин милиметър. Съставени са от две части - на долната стъклена плочка е инкрустирана човешка фигура от златен лист, а отгоре е залепено друго стъкло.

По всяка вероятност плочките са се използвали за украса на бокали, ковчежета и църковни книги през IХ-Х век. Малко вероятно е да са се носели от хора, тъй като са доста масивни и тежки. По думите на Аладжов, фината изработка не е характерна за родните майстори от онова време. Археологът обясни, че подобни находки са изключителна рядкост за Плиска, тъй като хората са напуснали града организирано при преместването на столицата в Преслав и е логично да са взели всичко ценно със себе си. Според едната версия на учените около колоната е имало спортно съоръжение. Друга теория обаче твърди, че там е имало култова площадка, тъй като са намерени и скелети на ритуално погребани кучета, чиято порода съвпада с тази на четириногото от релефа на Мадарския конник.

Водещи новини

Още новини