Испански археолози направиха подробни диаграми на финикийски кораб на 2500 години, за да установят как той може да бъде успешно изваден от морето, преди буря да го унищожи завинаги, съобщава БТА.
Дългият осем метра кораб „Масарон II“, кръстен на община в югоизточната испанска автономна област Мурсия, край чието крайбрежие беше намерен, е уникално произведение на древното морско инженерство.
Деветима техници от Университета на Валенсия се впуснаха в 560-часово гмуркане в продължение на общо повече от две седмици, за да огледат всички пукнатини и отвори в кораба. По-късно тази година експертите ще препоръчат начин за успешното изваждане на останките, без корабът да бъде повреден.
Може да бъде изваден парче по парче, като се използват съществуващите пукнатини, и отново да бъде сглобен извън водата като пъзел, каза археологът Карлос де Хуан от Института по морска археология към Университета на Валенсия.
„По-разумно е да спасим кораба, да се погрижим за него и да го изложим в музей, за да го разглеждат хората, вместо да се тревожим всеки път, когато настъпи голяма буря“, каза той за Ройтерс.
Финикийците от крайбрежните райони на днешните Ливан и Сирия са създавали колонии и търговски пунктове в Средиземно море от 1500 г. пр. н. е. до 300 г. пр. н. е. Историците използват „Масарон II“, който вероятно е бил построен около 580 г. пр. н. е., за да документират как финикийците са транспортирали метали (като олово) от Иберийския полуостров.
След като е потънал, корабът е останал заровен в седименти повече от две хилядолетия, докато промените в морските течения, причинени от строителството по брега, не разкриха местоположението на останките преди почти 30 години.
Сега „Масарон II“ е на дъното, заобиколен от чували с пясък и частична метална конструкция, построена за защита. Над него има около 1,7 м кристално чиста средиземноморска вода.