Археолозите от Враца откриха полускъпоценно каменно изображение на праисторическата Богородица. Уникалният амулет от нефрит беше намерен при разкопки край село Оходен, където преди 8 хиляди години се е зародила първата земеделска цивилизация в Европа.
Древният амулет изобразява Богинята майка в момент на раждане. Скъпоценното украшение е изработено с изключително изящество и е единственото по рода си, намирано досега у нас.
"Находката няма паралел в България и изненадата е огромна. Става дума за един връх на праисторическата технология за обработка на минералите, един връх на праисторическото изкуство", каза пред БНТ Георги Ганецовски, археолог.
Една от версиите е, че това е дар за умилостивяване на Богинята на плодородието, защото в праисторическото селище е имало светилища в нейна чест и на Бога Слънце.
По проекта за експериментална археология ритуално бе ожъната с каменни сърпове нивата, която археолозите засяха през есента с лимец - първото жито в човешката история. Туристите имаха възможност сами да смелят брашно и да изпекат хляб по технологията на първобитните хора от каменната ера.