Известната солница в Провадия, която е сравнявана със златна мина разкрива все повече за миналото на хората, живели по нашите земи. Нови изследвания направени в Глазгоу сочат, че добивът на сол край Провадия е започнал около 5 600 години пр.н.е. с около 100 години по-рано, отколкото се смяташе досега, а това със сигурност доказва, че провадийският град е най-стария град в Европа, каза пред журналисти проф. Васил Николов, ръководител на разкопките, съобщава Булфото.
При проучванията е намерена малка керамична маска, която е уникална по рода си. Образът е смес между антропо и зооморфни черти, без уста, свързана с мъжкото начало, посочи Николов.
Двете дупчици в горната част подсказват, че е висяла на стена, или е била капак на керамичен съд, който се е вдигал и спускал. Заради пандемията тази година работата по проучването на обекта е започнала по-късно, но има възможност да продължи до края на октомври.
Това е 16-ят сезон, в който се работи по солницата. Тази година акцент е укрепителните системи, както и селищната част. Археолозите работят активно по проучването на две къщи, едната от които е била двуетажна, поне 400 квадратни метра.