Канадски планетолози установиха, че мрежите от долини, характерни за Марс, са били оформени от големи ледници, когато там климатът е бил много по-студен, отколкото се предполагаше, съобщават световните агенции.
Те цитират публикация в сп."Нейчър джиосайънс" на екипа на Ана Грау Галофре от университета в Британска Колумбия. Наличието на древни заледявания на Червената планета свидетелства за това, че течна вода почти напълно е отсъствала от Марс в първите епохи на неговото съществуване.
"Ние за пръв път открихме следи от ерозия на повърхността на Червената планета, породени от водни потоци, които са се придвижвали през канали под повърхността на ледниците й. Нашите наблюдения изясниха, че само малка част от марсианските долини са били оформени от движението на реките, което радикално противоречи на съществуващите представи за техния произход", заяви проф. Марк Йелинек от университета в Британска Колумбия.
След като през 1971 година бяха открити от сондата "Маринър 9", мрежите от долини непрекъснато озадачаваха учените. Според доминиращите теории, те са били оформени вследствие на ерозията на марсианската почва под въздействието на водата, която е текла там преди няколко милиарда години. Което предполага топъл и влажен климат.
Учените приемаха охотно хипотезата, че Червената планета е притежавала големи количества вода под течна форма, с езера, реки и дори голям океан, покрил по-голяма част от равнините в източната й част. Но долините на Марс се различавали съществено една от друга. Поради тази причина канадският екип изследвал с алгоритъм над 10 хиляди от тях. От направения анализ на многобройните снимки проличало, че за много от тях съществувала съществена прилика с каналите, които се оформят под повърхността на ледниците, разположени на канадска територия на около 1500 километра от Северния полюс.
Точно по същия начин са се били оформили и мрежите от марсиански долини преди около 3,8 милиарда години вследствие на топенето на ледниците. Това говори за един много по-студен климат в ранните години от съществуването на Марс.
И една добра новина за търсенето на живот на Червената планета. Ледът е могъл да играе ролята на инкубатор за каналите, при което да са били създадени благоприятни условия за появата на живи организми на Марс, отбелязва БТА.