Ягоди, череши, вишни. Именно тези малки съюзници могат да изваят фигурата ви за седмица. Как?
Като хапвате по кило и половина от избрания плод и забравите за всичко останало. Сладките череши са най-предпочитаните за диета. Въпреки че те са най-калорични (100 грама съдържат 64 калории), отслабването се случва.
Тайната е в умерените порции, които се поемат през няколко часа 6 пъти през деня. Фибрите набъбват в стомаха и създават чувството за ситост с порция, която се събира в шепата. Тялото пък получава достатъчно витамини и минерали, за да се справи с дневните задачи.
Черешите са богати на витамин С и каротин, които са мощни антиоксиданти и даряват с тонус и добро настроение. Каротинът се трансформира във витамин А и има важно значение за поддържането на добро зрение. Алените плодчета съдържат и много минерали - желязо, калций и др.
Внимание! По време на диетата пийте повече вода и чай - по 2-3 литра на ден. Причината е, че черешите действат диуретично и тялото губи много вода. Диетата не е подходяща за хора с тежки хронични болести - диабет, стомашни заболявания, сърдечно-съдови проблеми.
Трябва да бъдете здрави, за да прибегнете до лишаването от храни за повече от 3 дни, предупреждават специалистите по хранене. Те съветват, тези които са в групата на подходящите за монодиетата, да слушат тялото. Ако усетят прекалена слабост и изнервяне, да прекъснат диетата. Не е нужно на всяка цена да издържите 7 дни на череши, ако това не ви понася в момента.
Защото има периоди, в които тялото се чувства преуморено от деловите задачи, недоспиване, липса на релаксиращи паузи сред природата. Тогава по-добре е диетата да се изпълни с кратко прекъсване. Ето и щадящата схема - 3 дни на череши, седмица почивка на по-лека храна (салати, супи, млечни продукти, риба, жито, мюсли) и отново 4 дни на плодово меню.
Не забравяйте, че по време на прочистването не бива да приемате алкохол и кафе. Ако пушите, е препоръчително да забравите цигарите. Това ще даде възможност на тялото да се освободи от токсините. Някои хора се чувстват толкова тонизирани, че след плодовия режим не се връщат към вредните си навици. По време на разтоварването обаче се старайте да се движите повече, за да подпомогнете метаболизма на тялото.
Най-подходящи са разходка в парка, бързото ходене до службата, леки упражнения сутрин преди закуска. Плуването също се отразява фантастично на тонуса - след басейна ще ви се стори, че можете да полетите. Не забравяйте, че захранването след диетичния курс трябва да става много внимателно.
Стомахът трябва да приема различните групи храни поетапно. През първия ден след ограничителния режим включете и друг плод, а на следващия ден - варени моркови без мазнина. На третия ден хапнете зеленчукова супа с картофи с лимон и магданоз, на четвъртия - някаква млечна храна. Постепенно включете в дневното меню бобовите храни, ориза, яйцата, рибата.
Тези, които не си падат по диетите, могат да приемат в почивния ден освежаващ коктейл от ягоди и вино или друг подходящ алкохол. Учени от университета Касетсарт в Тайланд и Департамента по селскостопански изследвания в САЩ откриха, че градусовите питиета спомагат да се засили антиоксидантното действие на примамливите плодчета и пазят от сърдечни заболявания и рак.
Изследователите предупреждават техните изводи да не се разбират погрешно. Вредата от злоупотребата с алкохол няма да се тушира, ако се ядат ягоди по време на разпивката.
Дръжките на алените плодчета имат лечебен ефект. При проблем с бъбреците след настинка чаят от тях е направо балсам за тях. Шепа зелени дръжчици сложете в 700 мл гореща вода и ги оставете на слаб огън 5 минути. Изцедете отварата като изстине. Целебната течност се приема 3 пъти дневно половин час преди хранене.
Зелените дръжчици се съчетават добре и с други билки. При възпаление на бъбречните легенчета (пиелит) се препоръчва чай от мечо грозде, полски хвощ, шипки, царевични коси и ситно нарязани черешови дръжки (по 50 г). Билките се варят 5 мин в 1 л вода. Отварата се прецежда като изстине, прибавят се 2 супени лъжици пчелен мед. Пие се по една чаена чаша половин час след хранене.
Братовчедките на черешите - киселите вишни, помагат при простуда и ревматизъм. Ефектът се дължи на факта, че тръпчивите плодчета съдържат малко салицилова киселина.
Те са богати и на лимонена и ябълчена киселина, които, от една страна, отварят апетита, а от друга помагат за по-бързото усвояване на храната. Така че шепа вишни или вишнап преди хранене е добро предястие.
Вишните имат слабителен ефект и се препоръчват при хора с мързелив стомах. Те са подходящи и при лечението на чернодробни и бъбречни заболявания, при анемии.