Биолози от Финландия откриха, че зигзагообразните мотиви на гърба на европейските пепелянки не само ги скриват от очите на другите, но и създават оптична илюзия, която не позволяват на хищниците да ги уловят, дори и да ги видят, съобщава БТА.
Пепеляникте, гърмящите змии и техните близки родственици от семейство Viperidae се считат за символ на светкавична реакция, свръхвисока скорост и почти гарантирана точност на атаката на жертвата.
Зигзагообразният камуфлаж отдавна се смята за една от тайните на техния успех. Учени от университета на Юваскюла обаче предполагат, че тази окраска служи и за предупреждение на хищниците, които искат да ги нападнат.
Финландските биолози откриха непознатите свойства на защитното оцветяване на пепелянките, наблюдавайки как няколко доброволци се опитват да видят играчки-змии, както и истински екземпляри в горите.
Оказа се, че бързо движещите се шарки рязко намаляват вероятността змиите да бъдат видени и водят до ефект, наричан от невролозите "сливане на трептенето". Това е психофизически ефект, благодарение на който хората не възприемат трептенето на източника, ако е с достатъчно висока честота. Той води до привидно сливане на шарките и това обърква наблюдателя и му пречи да определи посоката на движение и разстоянието до обекта. Това е и пример за многофункционалност на окраската.