Фондацията We Are Water, създадена от производителя на обзавеждане за бани Roca, представи ново приложение за iPhone, което изчислява колко вода е изразходвана в производството на храни и ястия от различни части на света. Представянето на приложението We Eat Water е част от отбелязването на Световния ден на водата.
We Eat Water показва например, че за получаването на 4 порции български таратор сe употребяват общо 697 литра вода. Тараторът се оказва ястие, щадящо водните ресурси. Много повече вода се изразходва за получаването на 4 порции миш-маш - общо 3 090 литра. Още повече вода е необходима за испанската паеля - 5 446 литра за 4 порции.
Тези резултати се получават чрез изчисляване на консумацията на вода при отглеждането на продуктите, преработката и транспорта им, както и при приготвянето на самото ястие, обясняват създателите на приложението. Използвани са официални данни на ООН, а целта на създаването на We Eat Water е да повиши чувствителността на потребителите към начина, по който използваме водата дори индиректно, чрез потреблението на други продукти.
На всеки 20 секунди по един човек в света умира поради болест, причинена от замърсена вода, каза изпълнителният директор на "Рока България" Серхио Кастро в пресконфенеция за Световния ден на водата. По думите му това се равнява на 2 млн смъртни случая годишно, като повечето от тях са сред децата до 5 години, пише dnevnik.bg.
Броят на хората в света, които нямат достъп до адекватна санитарна инфраструктура, е 2.5 млрд. или две пети от населението на света, допълни още Серхио Кастро. Една шеста или 900 млн. нямат достъп до чиста питейна вода. Очаква се до 2025 г. потреблението на вода в света да нарасне с 50% в развиващите се и с 18% в развитите страни.
Фокус на тазгодишния световен ден на водата е ролята й за хранителната стабилност в света. Между 2500 и 5000 литра вода средно са необходими, за да се произведе храната, която консумира човек за едни ден, каза още Кастро. По думите му за производството на 1 кг. телешко месо са необходими 15000 л. вода, а за 1 кг. пшеница - 1500 л. Проблемът се усложнява допълнително поради факта, че над 30% от произведената в света храна, се изхвърля, което води до загуба на вложената в нея вода.
Важно е потребителите да си дават сметка за водата, която консумират не само пряко в бита си, но и когато купуват различни продукти и когато правят своя избор на храни, обясни Серхио Кастро.