Специалисти от океанографския институт Удс хоул в Масачузетс разкриха загадка, свързана с появата на огромен резервоар с метан под океанското дъно на нашата планета, съобщи Сайънс алърт.
Откритият механизъм може да е от решаващо значение за появата на живот на други планети.
Учените са изследвали 160 фрагмента от скали от горния слой на земната мантия и долния слой на земната кора. Образци били взети от хребети и зони на субдукция, в които океанската кора се подпъхва под континенталната, както и от офиолити - стигнали до повърхността останки от древна океанска кора. Резултатите от спектроскопския и микроскопския анализ показали, че почти във всички проби има натрупване на метан и вода.
Учените поясниха, че метан се образува, когато, просмуквайки се през дълбоководни скали, морска вода попада във вътрешността на минерала оливин, който се съдържа в магмените скали. Когато минералът започне да изстива, съдържащата въглероден диоксид вода влиза в химична реакция, известна като серпентинизация.
По мнението на специалистите, този механизъм може да обясни натрупването на метан на други планети. Освен това при освобождаването на достатъчно количество водород и метан може да се поддържа съществуването на микробни екосистеми. Серпентинизацията може да стане важен фактор за развитие на живот и на Земята.