Нов анализ на древни фосили навежда на мисълта, че сложният многоклетъчен живот на сушата се е появил по-рано, отколкото се предполагаше досега, съобщи ЮПИ.
Фосилизирани следи са уловени като в сандвич между древни седименти - депозити южноавстралийски пясъчник, които датират отпреди 542-635 милиона години, т.е. от едиакарския период.
"Тези едиакарски организми са сред загадките в събраните данни за фосили - заяви Грег Реталак, директор на Природонаучния музей към университета на Орегон.
"Дали става въпрос за червеи, медузи, морски пера, амеби или водорасли? Трудни са за класифициране, но отдавна са смятани за морски организми."
Като използвали усъвършенствани инструменти, учените изследвали наново слоевете седименти. Анализът им показва, че слоевете са се формирали вследствие на предизвикана от ветрове ерозия.
"Подобни слоеве днес се забелязват в планинската верига Флиндърс Рейнджис в Южна Австралия и в едиакарски скали в южната част на Намибия", поясни Реталак.
Ако слоевете седименти действително са депозити на сушата, това свидетелства, че организмите, уловени като в капан в редуващи се един над друг слоеве, са живели на сушата, отбелязаха учените.
Резултатите от изследването са публикувани в Sedimentary Geology.