Кралска градина отново се изпъстри с цветове, след като изследователи възстановиха автентичния й вид отпреди 2500 години. Реконструкцията, основана върху анализ на цветен прашец, разкрива рай от екзотични растения.
Луксозната градина е открита при археологическите разкопки на Рамат Рахел, област, разположена над Йерусалим, по средата между Стария град на Йерусалим и Витлеем. Мястото е било населено от VІІ век преди Христа до Х век от новата ера. През този период регионът е преживял много войни и смени на властта, като очевидно градината е променяла своя образ с всяка нова цивилизация, пише "Списание 8".
Своеобразният библейски рай е разполагал със сложна напоителна система, която събирала дъждовна вода и я разпределяла чрез инсталация от басейни, подземни канали, тунели и улеи.
Точно тези канали са донесли новото откритие на археолозите – семена и цветен прашец, които са заседнали в мазилката при ремонти и са задържали влага. Резултатът – запазени семена от различни растения, местни и чуждестранни, които смаяли изследователите.
Например от персийския период (между 6-ти и 5-ти век пр. Хр) екипът открил семена, както от местни плодови дървета, така и от декоративни и от далечни земи. Намерени са останки от върби и тополи, които изискват специално напояване, за да оцелеят в тази градина. Имало е мирта, водни лилии, още лози, смокини и маслини. Освен това в кралската градина виреели екзотичните лимони, персийски орех, ливански кедър и бреза.
Учените предполагат, че чуждоземните владетели са внасяли своите растения и са ги засаждали в тези градини, за да затвърдят властта си.