Ново проучване поставя под въпрос предишните схващания за това кога е възникнал животът на нашата планета, като считаният досега за най-древен фосил може да се окаже скално образувание, предават Асошиейтед пред и Франс прес.
Преди две години австралийски екип от университета в Уолонгонг се натъкна на микробна дейност отпреди 3,7 милиарда години в Гренландия. Учените откриха малки конусообразни структури в скалите и ги определиха като строматолити - седиментарни образувания с биологичен произход.
Техният състав е от карбонати, разпределени на слоеве, породени от микроорганизми, живеещи във водата. Въз основа на тези открития се стигна до извода, че животът на Земята е възникнал само 800 милиона години след образуването на нашата планета преди 4,567 милиарда години.
Но сегашното проучване на екипа на Абигейл Олууд от Лабораторията за ракетни двигатели на НАСА оспорва тази теза. Американските специалисти направиха контра-експертиза и стигнаха до извода, че структурите, открити от австралийските учени, не са строматолити, а специфични скални образувания.