Биолози и психолози установиха, че хората, чиито задачи са планирани предварително, в края на краищата ще се окажат по-малко щастливи след изпълнението им в сравнение с онези, чиито планове възникват и се осъществяват спонтанно, съобщи Лайф като цитира Сайънс алърт.
Учени от университета на Охайо извършили изследване, за да потвърдят тази хипотеза. То обхванало 163-ма студенти, които били разделени на две групи. На участниците в първата група бил предоставен хипотетичен календар с курсове и различни дейности, докато участниците във втората група получили единствено спонтанни тестови задачи, свързани например с пиене на кафе или ядене на сладолед.
След като наблюдавали един месец участниците, учените констатирали, че студентите от втората група, на които били възложени спонтанни задачи, били по-щастливи от студентите от първата група.
По мнението на учените, спонтанността позволява по-позитивно да преживееш събития в живота си и да подредиш социалната си активност, изхождайки от позитивните възгледи за живота.