Пластмасите, които използваме във всекидневието си, от бутилките до торбичките, също изпускат парникови газове, способстващи за климатичното затопляне, предават Ройтерс и Франс прес.
Агенциите цитират изследване, публикувано в САЩ в сп. PLoS ONE. Тези емисии от метан и етилен, които се отделят при разгражднето на пластмасовите отпадъци, не влизат в сметките на специалистите, които отчитат отделянето на парникови газове в атмосферата.
Учените провели експерименти с всякакъв вид продукти - бутилки от минерална вода, торбички, индустриални опаковки и др. Те стигнали до извода, че полиетиленът, най-разпространеният полимер, се оказал и най-големият източник на парникови емисии сред пластмасите.
Учените бият тревога, че е крайно време да се вземат на отчет и газовете, отделяни от пластмасовите отпадъци. Един от ръководителите на изследването, Дейвид Карл, изтъква, че тези емисии не са за пренебрегване, като се има предвид, че по света в момента има 8 милиарда тона пластмаси от споменатите видове. А тяхното производство ще се удвои през следващите две десетилетия. Това отново поставя на дневен ред необходимостта от значително намаляване на пластмасовите изделия за еднократна употреба.