Учени предложиха на доброволци да се превъплътят в Алберт Айнщайн

Pixabay
share

Испански учени направиха експеримент с доброволци, като ги накараха да се почувстват като Алберт Айнщайн с помощта на виртуална реалност и установиха, че това "отключва умствени ресурси, до които обикновено нямат достъп", съобщи Прес асосиейшън.

Участниците - само мъже, са попълнили въпросници, за да бъдат оценени способностите им да решават задачи, да планират, каква е самооценката им и дали имат предразсъдъци към другите хора. След като се почувствали като Айнщайн във виртуалната реалност всички, особено тези с ниска сомооценка, се представили по-добре на когнитивните тестове в сравнение с хората, които се превъплътили в обикновени смъртни.

"Виртуалната реалност може да създаде илюзия за чуждо тяло, което да замени вашето. Това се нарича виртуално превъплъщение - обясни д-р Мел Слейтър от университета на Барселона. - Като се потопят във виртуална среда, участниците могат да видят това ново тяло, отразено в огледало. То съвсем точно възпроизвежда движенията им и създава силна илюзия, че виртуалното тяло е тяхно".

Учените са убедени, че виртуалното приемане на тялото на много интелигентен човек е накарало участниците да мислят за себе си различно и това е отключило част от мозъка, която иначе остава недостъпна. Резултатите са насърчаващи и по този начин е възможно да бъде помогнато на хора с много ниско самочувствие, макар и да не е известно дали ефектът е траен.

Водещи новини

Още новини