Газово-прашните обвивки на някои млади звезди са съставени от нанодиаманти, съобщи Лайф. Те светят ярко в микровълновия диапазон, установиха учени от университета в Кардиф.
Авторите на изследването повече от 20 години се опитвали да изяснят от какво е съставено и на какво се дължи загадъчното микровълново лъчение във Вселената.
За целта астрономи с помощта на радиотелескопи и инфрачервени обсерватории наблюдавали 14 млади и достатъчно големи звезди, които наскоро са се родили.
Наблюденията показали, че неизвестното микровълново лъчение е характерно единствено за звездите, в чиято газово-прашна обвивка липсват сложни въглеводородни съединения, но пък са налице микроскопични диаманти с размери няколко нанометра.
По предварителни преценки, в съдържащите наночастици обвивки на тези звезди има и нанодиаманти. Учените отбелязват, че нанодиамантите са формирани от 2-3 процента от общата маса на въглерода в целия протопланетарен диск.
Как възникват тези нанодиаманти засега е неизвестно. Има обаче предположения, че те се появяват в резултат на изпаряване на прах и кристали лед в обвивките на млади звезди и последвалата им кондензация.
За по-подробно изследване на този феномен учените ще трябва да ползват микровълнови телескопи от ново поколение, които в момента се разработват.