Дървесна жаба оцелява без да уринира цяла зима

Pixabay
share

Едва ли има човек, който да не е наясно какво е да го "спеши" повикът на природата, докато наоколо не се намира тоалетна. Човешката физиологична неудовлетвореност обаче не може да се сравни със случая на дървесна жаба, която не уринира цяла зима, предаде Асошиейтед прес.

Дървесните жаби в Аляска издържат осем месеца, без да задоволяват малката си физиологична нужда. Сега учени са установили как земноводните създания постигат това или по-скоро как оцеляват, без да уринират.

Рециклирането на уреята (карбамид) - основния отпадъчен продукт в урината, в полезен азот поддържа дребните жаби живи, докато са в състояние на хибернация и замръзват. Уреята не топли въпросните животни, а вместо това предпазва клетките и тъканите им, дори когато сърцето, мозъкът и кръвообращението им спират.

Авторите на настоящото изследване от университета на Маями в Охайо обясняват, че жабите постигат това благодарение на специални микроби, които рециклират уреята в червата им.

Съавторът на проучването Джон Констанцо не е съгласен със схващането, че урината на жабите действа като антифриз.

"Очите им са бели. Кожата им е замръзнала. В това си състояние жабите наподобяват малки скали. Ако бяха хора, щяха да бъдат обявени за мъртви. Когато температурите се повишат, те се връщат към живот. Други животни също не уринират в състояние на хибернация, но за разлика от дървесните жаби не ги сполетява "голямото замръзване", казва Констанцо.

Водещи новини

Още новини