По случай днешния Световен ден на метеорологията британският в. "Дейли експрес" и сайтът СофтСкуулс, предлагат интересни факти за науката за атмосферата и атмосферните явления, която изучава и прогнозира времето:
- Световният ден на метеорологията се отбелязва от 1961 г. - на годишнината от влизането в сила /1950/ на Конвенцията за създаването на Световната метеорологична организация, специализирана организация на ООН. Мотото на деня за 2018 г. е: "Да се адаптираме към промените на климата".
- Метеорологията занимава човечеството от хилядолетия, но големият пробив в науката идва с изобретяването на компютъра. Метеоролозите днес масово използват компютри за краткосрочни и дългосрочни прогнози, но човешкият фактор при избора на най-добрия метод за предсказване на времето остава незаменим.
- Метеорологията намира приложения в редица области - земеделие, транспорт, строителство, военно дело, производство на енергия, туризъм и дори във фондовия пазар.
- Думата "метеорология" произлиза от гръцките наименования за небесни явления и наука.
- Над 200 години преди Аристотел древногръцкият философ Талес от Милет смята, че времето се обуславя от движението на звезди и планети.
- През 340 г. преди Христа Аристотел, смятан за основател на метеорологията, пише трактат за науката.
- Приблизително по същото време друг древен грък, Теофраст, пише "Книга на знаците", съдържаща първите метеорологични прогнози.
- Първата печатна прогноза за времето е публикувана през 1861 г. в "Лондон таймс".
- Според Дарвин моряците на кораба "Бигъл" са вярвали, че силните ветрове са причинени от човек на брега, който държи затворена котка.
- Комедията "Сън в лятна нощ" на Шекспир съдържа повече препратки към сняг от пиесата му "Зимна приказка".
- Някои хора вярват, че щурците са в състояние да прогнозират времето.
- През 1922 г. в Либия е измерена най-високата температура на Земята - 59 градуса Целзий.
- Най-високата скорост на вятъра - около 484 километра в час, е отчетена през 1999 г. в град Оклахома, САЩ.