Китайска космическа станция ще падне на Земята между март и април

Getty Images
share

Очаква се излязлата извън контрол китайска космическа станция Тиенгун-1 ("Небесен дворец-1") да навлезе отново в земната атмосфера в прозореца между 19 март до 14 април по актуални оценки на Европейската космическа агенция, пише nauka.offnews.bg.

Но от службата за проследяване на космическите отломки (Space Debris Office) към агенцията предупреждават, че тази оценка е "силно несигурна" и подлежи на корекция от различни фактори като например промени в атмосферата на Земята.

Космическата агенция също така прогнозира, че китайският кораб ще падне някъде между 43-тия северен и южен паралел. Това обхваща голяма част от Земята от двете страни на екватора и включва гъстонаселени страни като САЩ, Китай и Япония.

Важно е да се отбележи, че вероятността парче от Тиенгун-1 (Tiangong-1)да удари някой е много малка. Някои наши медии писаха, че "може да падне в България", което е спекулация. Най-вероятно апаратът няма да се приземи в някое населено място - над 3/4 от площта на опасната зона е покрита с океани и слабонаселени райони. Нашата страна е на границата на зоната, а и със същата вероятност може да падне и в Нова Зеландия, която се пресича също от 43-тия, но южния паралел..

Тиенгун-1 е първата пилотирана космическа лаборатория на Китай и бе стартирана през 2011 г. Но през март 2016 г. Пекин загуби контрол над нея, вероятно заради повреда на батерията. Китай вече заяви пред ООН, че очаква апаратът да навлезе отново в атмосферата между първите 10 дни на февруари и първите 10 дни на месец март.

Китайската космическа станция има размери около 10,4 метра дължина и 3,4 метра в диаметър и тежи около 8,5 тона.

Сателитите и космическите кораби обикновено не падат на Земята, а изгарят напълно по време на повторното влизане. Но заради размера на Тиенгун-1, има малка вероятност някои големи парчета да стигнат до повърхността.

При контролирано повторно влизане в атмосферата, операторите на мисията да разполагат с план за безопасно спускане на кораби с такъв размер като се насочват далече от сушата

Водещи новини

Още новини