Мощността на взрива на метеора над Мичиган е достигнала 100 тона тротилов еквивалент

Pixabay
share

Метеорът, чието падане привлече вниманието на много жители на Детройт, щата Мичиган, през нощта във вторник срещу сряда, се разпадна на части след навлизането си в плътните слоеве на земната атмосфера, предаде ТАСС.

Последвалият взрив достигна мощност 100 тона тротилов еквивалент, оповести Центърът за космически полети на НАСА в Хънтсвил, Алабама.

Специалистите поясниха, че траекторията на падане на космическото тяло е определена въз основа на наблюдения на очевидци.

"Аналитиците ни стигнаха до същите заключения“, увери американското космическо ведомство на страницата си във Facebook. “Изчислихме, че метеорът се е движел с относително малка скорост - около 45 000 км/ч. Този факт и яркостта на явлението, която навежда на мисълта, че космическото тяло е с диаметър най-малко 0,91 метра, показват, че то е проникнало дълбоко в атмосферата, преди да се разпадне на части".

Както уточни научният сътрудник от НАСА Бил Кук, последвалият взрив с мощност 100 тона тротилов еквивалент предизвикал ударна вълна и гръм, който изплашил много жители в югоизточната част на Мичиган.

"Обикновено огнени кълба падат на земята под формата на метеорити, когато ударната вълна достигне повърхността", отбеляза Кук. Той припомни, че метеоритите са с прекалено малки размери, за да убият човек, но могат да причинят щети на автомобили и покриви на къщи.

Специалистите коригираха Геоложката служба на САЩ, която първоначално съобщи, че метеорит, паднал на 8 км от селището Ню Хейвън, разположено североизточно от Детройт, е предизвикал земетресение с магнитуд 2.0.

"Макар на явлението да бе приписан магнитуд 2.0, въпросната скала се използва за измерване силата на земетресения и не е подходяща за наблюдения на метеори", каза геофизикът Уилям Йек от Националния център за оповестяване на земетресения към Геоложката служба в Колорадо пред в. "Дейли мейл".

Водещи новини

Още новини