Опонентите на т.нар. "микрофосили" смятат, че те са просто необичайни скални форми. Нов анализ обаче потвърждава, че скала от формация в Западна Австралия съдържа най-старите фосили, откривани някога, съобщават Франс прес и в. "Индипендънт", позовавайки се на публикация в сп. "Протоколи на Американската академия на науките".
В къс скална формация в Западна Австралия на близо 3,5 милиарда години авторите на настоящото изследване са идентифицирали най-ранните форми на живот, известни на науката. Според авторите въпросните цилиндрични и нишковидни форми представляват фосилизирани микроби от ранните дни на живот на Земята, предаде БТА.
Микрофосилите са известни от над две десетилетия, но продължават да предизвикват спорове в научната общност. Според критиците въпросните вкаменелости, невидими с просто око, са просто необичайни форми в скалите и не представляват доказателство за живот.
Сега, изследване под ръководството на палеобиолога професор Уилям Шопф от Калифорнийския университет - Лос Анджелис, който пръв описва микрофосилите през 1993 г., може да сложи край на споровете.
Заедно със свои колеги професор Шопф е анализирал въглеродната структура на древната австралийска скала, за да открие пропорциите между различните въглеродни изотопи. Изследователите са установили, че пропорциите съответстват на наподобяващи микроби структури в скалата.
"Различията в пропорциите на въглеродните изотопи съответстват на техните форми. Ако произходът им не е биологичен, нямаше да има обяснение за подобно съответствие", казва съавторът на изследването професор Джон Вали от университета на Уисконсин-Медисън.
Разработването на техниката, с помощта на която са анализирали микрофосилите, е отнела на учените 10 години.
В публикацията си авторите описват 11 различни типа микроби, сред които линии на отдавна изчезнали форми на живот, както и други, наподобяващи видове, съществуващи и до ден днешен.
Разнообразието от микробни форми навежда учените на мисълта за сложна миниатюрна екосистема на древната Земя, включваща видове, използвали слънчева енергия за фотосинтеза подобно на съвременните растения, както и такива, които са произвеждали или поглъщали метан.
Фактът, че подобна сложна система е съществувала преди 3,5 милиарда години кара специалистите да смятат, че животът на Земята се е зародил още по-рано - още преди 4,3 милиарда години, когато на планетата вече са съществували океани, въпреки липсата на преки доказателства в подкрепа на тази теза.