Откриватели на вълни от черни дупки взеха Нобела за физика

gettyimages (архив)
share

Трима работещи в САЩ учени са тазгодишните носители на Нобеловата награда за физика, предаде Би Би Си.

Кип Торн, Райнер Вайс и Гари Бериш получиха най-престижната нагарада за създаването обсерватория, с чиято помощ за пръв път бяха уловени гравитационни вълни от сливащи се черни дупки. Гравитационните вълни са изменения на гравитационните полета на космически обекти, които се разпространяват подобно на вълни. За съществуването на това явление говориха много учени. Сред тях бе и носителят на Нобеловата награда за физика за 1921 г. Алберт Айнщайн. "Торн, Вайс и Бериш направиха пробив в изследванията на Космоса, като доказаха теория, зародила се преди повече от седем десетилетия", пише в съобщението на Нобеловия комитет.

С обявяването на лауреатите по физика бе белязан вторият ден от тазгодишната Нобелова седмица. Носителят или носителите на Нобеловата награда за химия ще бъдат огласени химия - на 4 октомври, за мир - на 6 октомври, за икономика - на 9 октомври. Датата за обявяване на лауреата на наградата за литература още не е уточнена.

По желание на Алфред Нобел (1833 -1896) наградите, носещи неговото име, са за най-важните открития в областта на физиката, химията, физиологията или медицината, за забележителни литературни постижения, за дейност в интерес на световния мир. Първата Нобелова награда е връчена в Сен Тропе през 1901 г. - пет години след смъртта на Алфред Нобел. Церемониите в Стокхолм и Осло, на които лауреатите получават наградите си, по традиция се насрочват на 10 декември, годишнината от смъртта на Нобел.

Всяка награда може да бъде присъдена най-много на трима номинирани. Тя се състои от златен медал, диплома и парична сума. Тази година паричната равностойност на наградата е 9 милиона крони (944 000 евро).
 

Водещи новини

Още новини