Администрацията на американския президент Обама наложи забрана върху вноса на бирмански питони - удушвачи, хранещи се с птици и малки бозайници, но и способни да поглъщат алигатор или възрастен елен.
Целта е да се защити дивата природа в района Евърглейдс в щата Флорида. Забраната включва и още няколко вида, които е забелязано, че живеят и в сладки води, и в морето. Според природозащитници обаче тя идва твърде късно и от нея са отпаднали три от предложените от тях животни, поради което те обвиниха Белия дом, че е отстъпил пред лобито на търговците с влечуги.
Вътрешният министър на Флорида Кен Саласар коментира, че решението засяга най-непосредствената заплаха за американската природа и в същото време "не задушава търговията чрез свръхрегулация", пише "Дневник".
"Няма смисъл да изливаме милиарди долари в Еворглейдс, само за да видим как тези гигантски змии продължават да се заселват тук и да съсипват всичко", допълни той, застанал до сенатора Бил Нелсън и 5-метров питон.
Забраната покрива също вноса в САЩ и междущатската търговия с жълта анаконда и питони от Северна и Южна Африка.
Питър Дженкинс от националната природозащитна коалиция срещу животни, вредящи на американската околна среда, изрази разочарованието на колегите си, че са отпаднали предложени от тях 5 вида, сред които боа и няколко анаконди. "Те вече заплашват нашата екосистема и хората. Ако лодката ти е пробита, какъв е смисълът да запушваш само няколко дупки?", каза той.
Индустрията, занимаваща се с внос и търговия с влечуги, лобира агресивно срещу забраната. От внасянето на предложението през 2009г. досега се смята, че тя е похарчила над 213 000 долара в кампания, в която беше наета и нюйоркската адвокатска кантора Kelley Drye & Warren с 350 служители и лобисти във Вашингтон. Те представиха доклад, според който забраната за всичките 9 животни ще нанесе на индустрията щети за над 103 милиона долара и ще ликвидира хиляди работни места.
Природозащитниците коментираха, че така индустрията опитва да се представи много по-голяма, отколкото е в действителност. Те повдигат и въпроса що за любители на животните са тези, които биха платили хиляди долари, за да се сдобият с 6-метрово влечуго, което държат в мазето си.
В САЩ забраниха вноса на питон, който гълта алигатори
- 18.01.2012 | 20:10
- 5021