Защо взирането в екрана по цял ден ви прави толкова нещастни?

pixabay.com (архив)
share

Лекотата, с която преминаваме между служебния компютър, домашния лаптоп и мобилния телефон, може да бъде наистина удобна. Може би прекалено удобна.

Това продължително излагане пред най-различни екрани на работа и вкъщи не само има силата сериозно да напряга очите ви, но и може да ви направи наистина нещастни.

По време на своя TED Talk по-рано през годината преподавателят по маркетинг в Нюйоркския университет и психолог Адам Олтър представи проучване, което показа, че онлайн инструментите, които използваме най-много не ни паравят щастливи, пише CNBC.

Цитирайки данни от Бюрото по трудова статистика на САЩ Олтър демонстрира как средностатистическия 24-часов ден е изглеждал приблизително по един и същи начин през последните 10 години – Ние спим между седем и осем часа на ден, работим между осем и девет часа на ден и се занимаваме с "дейности свързани с оцеляването ни" като хранене и къпане в продължение на около три часа през деня.

Останалата част от деня, приблизително пет часа, са наше лично време, което включва хобита, отношения с близки, креативност и размисли върху това дали "водим смислен живот," казва Олтър по време на своя TED Talk, който вече има над 1 млн. гледания.

"Получаваме част от тях и от работното си време," обяснява Олтър, но нашите най-запомнящи се преживявания са по време на тези няколко часа лично време.

Той отбелязва, че от 2007 г. насам прекарваме все повече от нашето свободно време пред най-различни екрани, вследствие на което само една малка част от времето нямаме някакъв вид екран пред себе си.

Според него хората имат добро усещане относно приложенията, които се концентрират върху релаксацията, спорта, времето, четенето, образованието и здравето, като прекарват средно по девет минути дневно използвайки ги.

Повече четете ТУК

Водещи новини

Още новини