Международен екип учени откри следи от живот на 10 км под дъното на Марианската падина или на общо около 20 км дълбочина под морското ниво.
Изследователите са намерили доказателства за дейността на организми в образци от минерала серпентин от хидротермалните извори, съобщава Phys.org, цитира nauka.offnews.bg.
Марианската падина е най-дълбокият участък на световния океан. Най-ниската й точка е 10 994 метра под морското равнище. Предишни изследвания показват, че Марианската падина се е образувала в резултат на подпъхването на Тихоокеанската тектонична плоча под плочата Филипини, един процес, наречен субдукция.
В хода на това изследване учените извличат 46 проби серпентин близо до калния вулкан Южен Чаморо с помощта на дистанционно управлявани подводни апарати, наречени Remotely Operated Vehicles (ROVs).
Виж още: Животът може да се зародил под повърхността на Земята
Серпентинът е минерал, който се образува, когато оливинът в горната мантия среща водата, избутана от зоната на субдукция. Такива реакции произвеждат метан и водород, които отбелязват изследователите, могат да се използват като източник на енергия за жизнената дейност на микроорганизми. Серпентинът се изтласква към повърхността на морското дъно с хидротермални извори, където изследователите го откриват.
След изследване на пробите учените установяват, че в минералите има следи от органичен материал, който е много подобен на произведения от микроби, обитаващи по-достъпни места. Това означава, че има живот дълбоко под повърхността, отбелязва екипът.
В предишни проучвания, бе установено, че серпентинът се формира на десет километра под дъното на падината.
По този начин се оказва, че това са следи от живи организми, обитаващи невероятна дълбочина под морското ниво - около 20 км.