Европа, покритата с воден лед луна на Юпитер, отдавна привлича вниманието на учените, като място на което, един ден е възможно да бъде намерен живот. Нов анализ показва, че океаните на Европа може да са дори по-близки, отколкото сме смятали, до тези на Земята, пише "Монитор".
Проучване на изследователи от Jet Propulsion Laboratory (JPL) на НАСА разглежда химическия състав на тези лунни океани, сравнявайки ги с тези на Земята. Производството на кислород в океаните на Земята и Европа надвишава производството на водород с почти точно 10 пъти. Това сходство в пропорциите, посочва на изследователите, че би могло океаните на Европа да играят подобна роля, като океаните на Земята за наличието на живот.
”Кръговрата от кислород и водород в океана на Европа ще бъде основен двигател за химията в тези океани и всеки вид живот в тях, точно както е на Земята”, отбеляза в изявление Стив Ванс от JPL
Разбира се, констатации са доста вълнуващи, но те са само част от пъзела. Има много други работещи сили, които могат да направят много неблагоприятни условия за живот. В момента учените се опитват да разберат колко кислород и водород, както и други елементи, включително азот и въглерод си взаимодействат в извънземните води. След като разберат това, учените ще може да получат много по-добра представа за това, точно какви прилики са открили в океаните на Земята и Европа и какво значение имат.