В 14.00 часа днес Регионалният академичен център в Шумен, Астрономическият център "Проф. Владимир Шкодров" и Студентското астрономическо общество на Шуменския университет "Епископ Константин Преславски" организират наблюдение на пасажа на Меркурий с някои от новите телескопи на обсерваторията. Това съобщи пресцентърът на БАН.
От Академията уточняват, че на 9 май планетата Меркурий ще премине пред диска на Слънцето. Това явление се наблюдава, когато тя е между Земята и Слънцето, но в същото време е достатъчно близо до равнината на земната орбита. Ако тези две условия са изпълнени, Меркурий се проектира върху слънчевия диск и това явление се нарича пасаж /транзит или преминаване/. За едно столетие се наблюдават средно по 13 транзита на Меркурий пред слънчевия диск.
Пасажът на Меркурий ще се наблюдава от Северна и Южна Америка, от Европа, Африка и Централна Азия. Явлението ще започне в 14.11 часа българско време, когато дискът на Меркурий ще докосва външно диска на Слънцето.
Поради малкия ъглов размер на Меркурий преминаването му пред слънчевия диск няма да може да се наблюдава с невъоръжено око. При наблюдение на слънцето и на явленията, свързани с него, трябва да се използват специални предпазни филтри, препоръчват астрономите.
Последното преминаване на Меркурий е наблюдавано на 8 ноември 2006 г., но тогава то не е било видимо от България. Транзит на Меркурий, видим от България, е имало на 7 май 2003 г. Следващият транзит или пасаж на планетата Меркурий ще бъде на 11 ноември 2019 г.