Астрономи са заснели изригвания от черна дупка, мощни колкото 1000 Слънца

ESA / ATG medialab
share

Астрономи за пръв път са заснели ярките изригвания на черна дупка, която поглъща материя от съседна звезда, пише MailOnline. През юни 2015 година V404 Cygni е изригнала на 7800 светлинни години от Земята, изхвърляйки материал от съседна звезда, който не е могла да погълне, пише "Фокус".

Събитието е генерирало потоци от звезден материал, които са произвели ярки червени искри, продължили само части от секундата.

Това са едни от най-ярките изригвания от черна дупка, наблюдавани в последните години. Те са направили черната дупка по-светла за две седмици. Тя е първата черна дупка, засечена в нашата галактика. Международен екип от астрономи, ръководен от Саутхамптънския университет, посочва, че наблюденията хвърлят нова светлина върху образуването на такива потоци, както и върху същността на черните дупки.

“Анализирайки данни за цвета, скоростта и мощността на червените искри, стигаме до заключението, че светлината е излъчена от основата на потоците на черната дупка. Произходът на тези потоци все още е неизвестен, въпреки че се предполага, че роля имат силни магнитни полета,” казва д-р Пошак Гандхи.

Подобни явления се заснемат трудно, тъй като са непредсказуеми и редки. Това означава, че астрономите имат малко време за реакция. Предишното изригване на V404 Cygni е било през 1989 година.

Всяка генерирана искра е била ослепително интензивна - еквивалент на мощността на приблизително 1000 Слънца. За да ги заснеме, екипът е използвал инструмент на телескопа “Уилям Хершел” в Ла Палма на Канарските острови.

Водещи новини

Още новини