Фосили съдържат останки от нервна система на 520 милиона години

share

Открити в Южен Китай фосили се нареждат сред най-древните и развити нервни системи, запазени през времето, посочват учени, цитирани от The Guardian.

За разлика от костите и зъбите, които се срещат често във вкаменена форма, меките тъкани и по-специално нервната тъкан, са различни. “Нервните тъкани се срещат изключително рядко, само в няколко спесимена има следи от мозък и нерви,” казва д-р Хавиер Ортега-Хернандес от Кеймбриджския университет, един от авторите на изследването, пише "Фокус".

Създанието, приличащо на модерните скариди, е живяло преди приблизително 520 милиона години по време на ранния камбрий. Останките му са открити преди няколко години, но сега вниманието на учените е привлечено от вътрешното му устройство.

Екип от изследователи от Китай, Германия и Великобритания е проучил пет фосила. Резултатите показват, че създанието, наречено Chengjiangocaris kunmingensis, има интригуваща нервна система. Животното е далечен предшественик на модерните членестоноги, сред които са раците и паяците, така че проучването хвърля светлина върху тяхната еволюция.

В долната част на тялото изследователите са открили нервна верига с разположени през интервали гангалии, които са контролирали чифтовете крака. Такава структура се среща и при модерните членестоноги. Фосилите разкриват и наличие на голям брой нервни корени, разклоняващи се от нервната верига.

Водещи новини

Още новини