Откриха най-голямото просто число до момента

Getty Images/Guliver
share

Простите числа са „атомите“ в царството на математиката. Те се делят единствено и само на себе си и на 1 и на практика стоят в основата на всички останали числа. Математиците използват простите числа, за да откриват тайните структури на моделите и уравненията. Затова всяко ново откритие от този тип е добре дошло, информира електронното издание. Obekti.bg.

Този месец компютър в Мисури успя да открие най-голямото просто число до момента. То има 22 милиона цифри и може да се запише във вида 274 207 281 – 1.

Простите числа са наистина интересни. Те не могат да бъдат открити по някакъв ясен модел.

Единственият начин е или човек, или компютър ръчно да провери дали дадени числа се делят на себе си и на 1. Хипотезата на Риман – може би най-голямата загадка в математиката – представлява функция, която би могла да предскаже къде ще има просто число в поредица от стойности.

За съжаление, тя все още не е решена, въпреки някои твърдения в последно време. На този етап тя може да предскаже позицията на простите числа в дадена поредица. Няма как обаче да определи кои са простите числа извън нея, без те да бъдат проверени ръчно дали се делят на себе си и на 1. Затова на този етап компютрите са принудени да преминават през огромното количество гигантски числа, за да разпознаят следващото просто.

Именно това успя да направи проектът GIMPS (акроним от Great Internet Mersenne Prime Search), който наскоро отпразнува 20-ия си рожден ден. Той използва процесорната мощ на компютрите на доброволци от целия свят, за да търси все по-големи прости числа. През 2013 г. GIMS откри най-голямото за онова време. То има цели 17 млн. цифри. Записано в по-приемив вид, то изглежда така: 2 на степен 57 885 161 минус 1 (2^57 885 161-1). С други думи – числото 2, умножено по себе си над 58,8 милиона пъти! Освен че са трудни за намиране, простите числа имат и своите практични приложения. Те се използват основно в криптографията за създаването на трудни за разбиване кодове. За щастие, броят на простите числа е безкраен. На практика това е едно пътешествие без край.

Водещи новини

Още новини