Белгийският архитект Винсент Галебу (Vincent Callebaut) е разработил проект за град от футуристични подводни сгради, съобщава списанието dezeen.
Нещо повече - този проект е и екологичен - въпросните сгради ще бъдат 3D-принтирани, а материалът за изработката им ще е рециклирана пластмаса. Сградите ще достигат до един километър дълбочина, nauka.offnews.bg.
Проектът, озаглавен "Aequorea", е описван от създателя си като "океаностъргач 3D-принтиран от боклука на седемте континента".
Концепцията има за цел да привлече вниманието към намаляващите природни ресурси на сушата и нуждата от разчистване на "отвратителната супа от боклук на петролна основа", причинен от изхвърлянето на пластмаси в океана.
Както знаем, населението на планетата расте и това поставя въпроса за осигуряването на жилища и препитание на хората. Мегаполисите няма как да се разрастват до безкрайност и въпросния проект може да помогне за решаването на проблема с пренаселването. Един градски комплекс Aequorea може да побере около 20 хил. човека. Диаметърът на всяка жилищна сграда е 500 метра. Освен това водният град може да предложи и високо ниво на комфорт за живеене.